Hakkımızda

PETEK SOLAR, Petek Proje Mühendislik Müşavirlik A.Ş.’nin bünyesinde, yapılmakta ve yapılacak olan Güneş Enerjisi Santrali (GES) ve Yüzer Güneş Enerjisi Santrali (YGES) ile ilgili işlerin yatırımcılara daha iyi hizmet vermek amacı ile uzmanlaşmış kadrosuyla çalışmalarını sürdürmektedir. Bu konudaki iş deneyimleri ile Kamu ve Özel Sektöre hizmet vermektedir.

Güneş Enerjisi Santralleri (GES) ülkemizde karaya inşa edilse de gelişen teknoloji ile beraber artık su yüzeylerine de GES yapılabilmektedir.

Ülkemiz genelinde buharlaşma ile kaybedilen su ortalama %60 dır. Yüzer Güneş Enerjisi Santralleri (YGES) tesis edilecekleri su yüzeyindeki buharlaşma sorununu çok önemli ölçüde azaltmaktadır su rezervuarlarına kolayca ve ekonomik olarak uygulanabilmektedir.

Kullanılacak olan rezervuar alanında Yüzer Güneş Enerjisi Santralleri (YGES) projelendirilmesi ve işletmesi durumunda su kalitesinde değişikliğe sebebiyet vermeyeceği garantilidir. Bu hususta Avrupa Birliği ve İngiliz Standartları uygulanmaktadır. Türkiye 2011 Avrupa Uyum Yasasına taraf olarak bu normları benimsemiştir.

Yüzer Güneş Enerjisi Santralleri (YGES) su yüzeyine kuruldukları için karadaki santrallere göre daha düşük bir sıcaklık altında çalışmaktadır. Isınmanın olmaması nedeniyle enerji verimliliği daha yüksektir. Ayrıca, Yüzer Güneş Enerjisi Santralleri (YGES) sistemlerinin arazi maliyeti ve kamulaştırma gibi durumlarının olamaması ve inşaat süresinin kısa olması ilave avantajlarıdır.

Saygılarımızla

Fizibilite Projelendirme Uygulama Müşavirlik Araştırma Hizmetleri

2019 © PETEK PROJE MUHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK A.Ş TÜM HAKLARI SAKLIDIR